Тренутно сте на:
 
Научна истраживања
 


Повезани садржаји:
 
Научно истраживачки рад
Истраживања
Међународни пројекти
Пројекти Министарства
Јуниор пројекти Факултета
 

 
НАУЧНО ИСТРАЖИВАЧКИ РАД
ЈУНИОР И МАКРО ПРОЈЕКТИ ФАКУЛТЕТА
АКТИВНИ ПРОЈЕКТИ
РЕАЛИЗОВАНИ ПРОЈЕКТИ


ЈУНИОР ПРОЈЕКАТ 28/12



Назив Пројекта

Анализа параметара гликорегулације, липорегулације, параметара функције штитасте жлезде и цитокинског профила током трудноће

Сажетак

Oсновне карактеристике метаболизма у трудноћи су лака измена из анаболичког у катаболичко стање и инсулинска резистенција која може довести до поремећаја метаболизма угљених хидрата, промене хормонског миљеа и физиолошког пораста липида у серуму (1, 2). У трудноћи, половина антигена фетуса потиче од оца и разликује се од мајчиних антигена, па ипак изостаје снажна имунска реакција „одбацивања“ фетуса. Имунски одговор мајке, током трудноће, заснива на дискретној равнотежи између про-инфламаторног Th1 одговора и Th2 одговора, и директно је укључен у фетални раст и развој. Про-инфламаторни цитокини (Th1 имунског одговора) TNF-α, IL-1Β и IL-6 су значајни у раној трудноћи. Како трудноћа напредује, повећана концентрација ових цитокина је повезана са развојем прееклампсије и ГДМ, смањује се ниво антиинфламаторног IL-10 и јављају се превремени порођаји (3, 4). Нормалну трудноћу карактерише гравидна имуносупресија. Активност слободних радикала се повећава током трудноће, а значајно се повећава у патолошким стањима, као што је еклампсија (5, 6). У овој клиничкој, опсервационој, аналитичкој, проспективној, кохортној студији код пацијенткиња ће се испитати квалитет гликорегулације (путем OGTT-а), липорегулације, параметри оксидативног стреса (MDА, липидни пероксиди, TAS), системске вредности про- и анти- инфламаторних цитокина (TNF-α, IL-1Β, IL-6, IL-10, IL-17, IL-33), и параметри функције штитасте жлезде у трудноћи у 4 термина: у 1. , 2. , 3. триместру, као и 4 недеље после порођаја. Анализом кретања параметара гликорегулације у OGTT-у све испитанице ћемо поделити на гестацијски дијабетес мелитус (GDM) и нормалну толеранцију гликозе. Према клиничком исходу направићемо поделу на патолошку и нормалну трудноћу. Анализом кретања параметара липорегулације утврдићемо квалитет липорегулације, као и корелацију ових параметара са параметрима функције штитасте жлезде и гликорегулацијом.

Руководилац пројекта
Проф. др Александар Ђукић

Главни истраживач
Проф. др Александар Ђукић

Ангажовани истраживачи :
Асс. Виолета Младеновић
Проф. др Мирјана Варјачић
Доц. др Иван Јовановић
Асс. Светлана Ђукић

    ВЕРЗИЈА ЗА ШТАМПУ

Због промене SSL протокола у nonSSL, повремено може доћи до неисправности линкова на страницама, у том случају пробајте без протокола https://. Извињавамо се на свим могућим сметњама.