|
Тренутно сте на: |
|
|
Научна истраживања |
|
|
|
|
ПРОЈЕКТИ МИНИСТАРСТВА И ФОНДА ЗА НАУКУ
|
ПРОЈЕКАТ: GraSP_MAT
Коришћење екстракта покожице грожђа и одрживих материјала за напредну терапију хроничних рана
Сажетак пројекта:
Фонд за науку Републике Србије расписао је Јавни позив за пријаву научноистраживачких пројеката у оквиру ПРОМИС програма, на којем су истраживачима Института за информационе технологије и Факултета медицинских наука Универзитета у Крагујевцу одобрена средства за финансирање пројекта под насловом: Ослобађање потенцијала природе: Коришћење екстракта покожице грожђа и одрживих материјала за напредну терапију хроничних рана (акроним GraSP_MAT). Имплементација овог пројекта започета је у јануару 2024. Током наредне две године, тим који стоји иза GraSP_MAT ће радити на реализацији својих иновативних идеја.
Пројекат GraSP_MAT уводи и тестира ново решење за терапију хроничних рана: антиоксидативни и антимикробни хидрогелови са контролисаним ослобађањем биоактивних једињења екстракта кожице грожђа, који ће подстаћи брзо зарастање рана. Новина концепта GraSP_MAT огледа се у обезбеђивању еколошки прихватљивих и финансијски изводљивих биоактивних хидрогелова који би убрзали зарастање рана, значајно побољшали квалитет живота пацијената и смањили оптерећење на здравствени систем. GraSP_MAT ће представљати сигурнију алтернативу у лечењу хроничних рана у поређењу са доступним стратегијама третмана и предложити ново решење циркуларне економије за валоризацију кожице грожђа која остаје као отпад из индустрије вина.
Иницијатива GraSP_MAT ће олакшати интеграцију српских способности у истраживању, развоју и иновацијама у светске обрасце. Нови концепт претварања отпада у одрживе хидрогелове за ране ће покренути ово истраживање у први план међународних настојања да се имплементирају биотехнолошки лекови у сврху промовисања одрживости у различитим секторима, пре свега у медицини и фармацији
Руководилац пројекта
Др Едина Авдовић, виши научни сарадник Института за информационе технологије, Универзитета у Крагујевцу, руководилац пројекта>
Ангажовани истраживачи:
Др Јована Брадић, ванредни професор Факултета медицинских наука, Универзитета у Крагујевцу
Др Аница Петровић, доцент Факултета медицинских наука, Универзитета у Крагујевцу
Марко Антонијевић, истраживач сарадник Института за информационе технологије, Универзитета у Крагујевцу
Александар Кочовић, асистент Факултета медицинских наука, Универзитета у Крагујевцу
Марко Симић, сарадник у настави Факултета медицинских наука, Универзитета у Крагујевцу
|
|
|
ПРОЈЕКАТ NES:7743504
Physicochemical aspects of rhythmicity inнneuroendocrine systems: Dynamic and kinetic investigations of underlying reaction networks and their main compounds (NES:7743504)
Фонд за науку Републике Србије
пројекат:ПРОЈЕКАТ NES:7743504
Назив пројекта:
Physicochemical aspects of rhythmicity inнneuroendocrine systems: Dynamic and kinetic investigations of underlying reaction networks and their main compounds (NES:7743504)
НИО:
Институт за хемију ,технологију и металургију,Универзитет у Београду,
Факултет за физичку хемију, Универзитет у Београду,
Институт за општу и физичку хемију,
Факултет медицинских наука у Крагујевцу
Руководилац пројекта
др Жељко Чупић
Руководилац подпројекта
проф. др Недељко Манојловић
Истраживачи:
доц. др Мирослав Соврлић,
асистент др Јовица Томовић,
асистент Александар Кочовић
Апстракт
Факултет медицинских наука у Крагујевцу учествује као партнерска организација на пројекту из природних наука Physicochemical aspects of rhythmicity innneuroendocrine systems: Dynamic and kinetic investigations of underlying reaction networks and their main compounds (NES:7743504). Руководилац пројекта је др Жељко Чупић, а носилац ИХТМ из Београда. Особа задужена за руковођење подпројектом са ФМН је проф. др Недељко Манојловић, редовни професор. На пројекту су такође ангажовани и истраживачи доц. др Мирослав Соврлић, асистент др Јовица Томовић и асистент Александар Кочовић. Овим пројектом обезбеђена је и набавка HPLC/MS инструмента, јединог те врсте на нашем Универзитету. Средства су обезбеђена из буџета Републике Србије и пројекта Светске банке – пројекат - Serbia Accelerating Innovation and Entrepreneurship Project (SAIGE).
|
|
|
ПРОЈЕКАТ SVETOVID-19
Human genetic and epigenetic determinants of susceptibility, severity and outcomes in SARS-CoV-2 infection
Фонд за науку Републике Србије
пројекат:SVETOVID-19
Назив пројекта:
Генетске и епигенетске детерминанте подложности, тежине и исхода SARS-CoV-2 инфекције
НИО:
Факултет медицинских наука у Крагујевцу
Факултет инжењерских наука у Крагујевцу
Руководилац пројекта
проф. др Дејан Баскић
Истраживачи:
Дејан Баскић,
Наташа Ђорђевић,
Драган Миовановић,
Предраг Ђурђевић,
Жељко Мијаиловић,
Срђан Стефановић,
Данијела Тодоровић,
Сузана Поповић,
Ненад Вуковић,
Милена Вукић,
Сања Матић,
Катарина Витошевић
Апстракт
Новине: Нова сазнања о повезаности генетских и епигенетских фактора са подложношћу SARS-CoV-2 инфекцији, тежином клиничке слике и смртним исходом COVID-19; допуна постојећих предиктивних модела са циљем повећања поузданости индивидуализованих превентивних и терапијских мера; циљање високо ризичних субпопулација изложених великом вирусном оптерећењу: здравствени радници или особe у епидемијским кластерима (чланови породице оболелих).
Актуелност: Механизам инфекције SARS-CoV-2 је сложен; исход је веома варијабилан и зависи од фактора везаних за домаћина, укључујући генетске полиморфизме и степен метилације генома. Преко 100 доступних модела предвиђања за COVID-19 који сe у рутинској пракси нису доказали због високо пристрасних резултата и недовољне валидације.
Методологија: Истраживање је дизајнирано у виду опсервационе клиничке студије типа случај/контрола, у којој ће учествовати пацијенти оболели од COVID-19 (благом/тешком клиничком сликом) и здрави испитаници који су били изложени SARS-CoV-2, али се нису инфицирали. Варијабле које ће се пратити у студији су: демографски и клинички фактори ризика (интервју/медицински картони), генотипизација (RT-PCR) и метилација (HPLC-PDA и пост-PCR HRM) кључних гена одговорних за животни циклус SARS-CoV-2 и/или имунски одговор. Креирање логистичких регресионих моделa користиће се за идентификацију независних генетских и епигенетских фактора ризика за подложност и исход COVID-19.
Очекивани резултати: Утврђивање утицаја генетских и епигенетских фактора на подложност SARS-CoV-2 инфенкцији, као и исход COVID-19; развој генетског/клиничког алгоритма за класификацију ризика становништва Србије; креирање сета препорука за појединце са већим ризиком, што ће у будућности обезбедити циљани и индивидуализовани приступ заснован на доказима.
Значај истраживања: Пружање нових могућности биомедицинским научницима (нове идеје и развој младих научника), стручњацима за јавно здравље (унапређење превенције и контроле болести), лекарима (спровођење индивидуализованог приступа); повећање друштвеног благостања кроз оптималну расподелу средстава у борби против пандемије и смањење терета и трошкова болести.
|
ВЕРЗИЈА ЗА ШТАМПУ
|
|
|
|
|
|
|
|