ОДРЖАН СИМПОЗИЈУМ О МУЛТИДИСЦИПЛИНАРНОМ ПРИСТУПУ НЕЖЕЉЕНИМ ДЕЈСТВИМА ЛЕКОВА ЦИЉНИХ МЕХАНИЗАМА ДЕЈСТАВА

У организацији ФМН и УКЦ Крагујевац у амфитеатру Факултета одржан је симпозијум о нежељеним дејствима имуно терапије, на коме су учешће узели, поред наших наставника и сарадника , лекара УКЦ Крагујевац и лекари ИОРС-а али и здравствених установа у окружењу. Према речима научног сарадника др Јасмина Недовић – интернисте онколога УКЦ Крагујевац имуно терапија заузима највећи део у лечењу већине малигних солидних тумора, па и хематолошких, али има нови спектар нежељених дејстава. ‘’Зато су нам потребни нови мултидисциплинарни тимови за решавање нежељених дејстава, који знају да буду врло тешки и озбиљни, и озбиљна нежељена дејства. Данас смо овај симпозијум посветили формирању мултидисциплинарних тимова за решавање нежељених дејстава имунотерапије, која је направила наравно огроман напредак у лечењу свих карцинома, скоро за 50% је поправила преживљавање малигних тумора свих локализација. Зато је овај симпозијум управо намењен томе како направити нове мултидисциплинарне тимове за рану дијагностику, препознавање и лечење нежељених дејстава имунотерапије коју до сада нисмо имали, јер је хемиотерапија имала потпуно другачија нежељена дејства’’, рекла је у име организатора др Јасмина Недовић. Др Снежана Бошњак са Института за онкологију и радиологију Србије овај скуп је изузетно значајан јер је јако важно да се говори о ефикасности лекова који су усмерени ка лечењу тумора, али исто тако је важно да се говори и о њиховој подношљивости, јер наша онколошка терапија треба да буде и добро подношљива и безбедна. ''Колеге су организовале овај скуп да истакну једну мултидисциплинарност, потребну онколога да сарађују са колегама других специјалности, како би се ова нежељена дејства спречила и адекватно лечила. Ја им честитам на организацији овог скупа. Ми дуго на Институту примењујемо имунолошку терапију, како појединачну, тако од скора у комбинацији са хемио терапијом, и нежељена дејства су потпуно другачија од нежељених дејстава хемио терапије. На првом месту у смислу њихове разноликости, пошто било који орган или ткиво могу да буду захваћени, и исто тако потребе да сарађујемо са лекарима других специјалности, да бисмо их успешно лечили. И зато је важно да формирамо тимове, који ће чинити онколози, лекари, медицинске сестре и лекари других специјалности'', закључила је др Бошњак. Циљ симпозијума- заједничко учење у будућем периоду, јер у овом тренутку постоје четири нове индикације за лечење малигних тумора дојке, меланома, хепатоцелуларног меланома, карцинома бубрега, је испуњен, јер је у овом моменту заиста неопходна оваква врста едукације, како за терционе центре тако за секундарне центре.