OBELEŽENA SLAVA I 46 GODINA FAKULTETA MEDICINSKIH NAUKA

Sečenjem slavskog kolača u dekanatu FMN obeležena je slava Sveti Alimpije Stolpnik. Čin sečenja kolača, u prisustvu dekana prof. dr Vladimira Jakovljevića, prodekana, direktora UKC Kragujevac prof. dr Slobodana Milisavljevića, rektora Univerziteta u Kragujevcu prof. dr Nenada Filipovića, dekana i prodekana medicinskih fakulteta iz Beograda, Niša, Prištine sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, dekana fakulteta našeg Univerziteta, direktora naših nastavno naučnih baza iz Beograda i Kragujevaca, predstavnika društvenog i javnog života grada i Srbije, obavili su sveštenici Saborne crkve. Ovogodišnji domaćin slave, prof. dr Aleksandar Cvetković, direktor Klinike za hirurgiju UKC Kragujevac sa porodicom predao je deo slavskog kolača Stevanu Pavloviću, šefu finansijske službe koji će biti domaćin slave 2024. godine. Prof. Cvetković je tom prilikom čestitao slavu svim zaposlenima na FMN i poželeo puno zdravlja, lične i porodične sreće naglašavajući da je ponosan što je domaćin slave FMN koji iz godine u godinu beleži sve bolje rezultate u radu na svim poljima.

Usledila je svečana akademija u amfiteatru koju su izvođenjem državne i studentske himne otvorio hor i orkestar Fakulteta pedagoških nauka iz Jagodine. Prikazan je film koji je predstavio najvažnije rezultate i aktivnosti fakulteta u proteklih godinu dana. Prisutnima se najpre obratio dekan prof. dr Vladimir Jakovljević koji je proteklu godinu ocenio kao veoma uspešnu za našu ustanovu. „Najznačajniji rezultati ostvareni su u oblasti internacionalizacije jer smo, za relativno kratko vreme, prešli put od regionalnog lidera do internacionalnog saradnika. to je rezultat timskog, kvalitetnog rada i posvećenost naučnim istraživanjima svrstali su nas u red najprestižnijih obrazovnih ustanova u svetu. Peti put smo na Sangajskoj listi, beležimo iz godine u godinu sve veći broj studenata, akreditujemo nove studijske programe. Ono što je najbitnije da smo akreditovali IAS medicine na engleskom jeziku i da smo privukli veliki broj stranih studenata, više od bilo kog fakulteta u zemlji i okruženju, što je veliki zamajac za ceo grad i region a ne samo za našu ustanovu“, rekao je prof. Jakovljević i dodao da je ponosan i na najveći broj naučnih radova koji su objavljeni upravo u ovoj godini ao i intenzivnom radu na velikom broju domaćih i međunarodnih projekata.

U ime rukovodstva Univerziteta u Kragujevcu slavu i dan FMN čestitao je prorektor za naučno istraživački rad prof. dr Vladimir Ranković koji je izrazio zahvalnost našem fakultetu zbog petogodišnjeg uzastopnog rangiranja Univerziteta u Kragujevcu na prestižnoj Sangajskoj listi. U ime Vlade Srbije i ministarstva prosvete okupljene je pozdravila je ministarka prof. dr Slavica Đukić Dejanović koja je rekla da su joj emocije jako pomešane jer je svoju nastavnu i naučnu karijeru započela upravo na našem Fakultetu gde je godinama bila profesor na predmetu psihijatrija. „Danas u funkciji ministra ponosna što je FMN osnov dobrog funkcionisanja Univerziteta u Kragujevcu, što šire zdravstvenu kulturu, obrazuju vrhunske stručnjake –lekare, stomatologe, farmaceute, lekare specijaliste i specijaliste užih specijalizacija. O tome govori podatak da je gotovo 6800 mladih ljudi steklo diplomu na IAS i OSS a da je preko 700 ljudi uspešno odbranilo doktorsku disertaciju“, rekla je, između ostalog ministarka Đukić Dejanović.

Dekan Jakovljević i ministarka Đukić Dejanović uručili su zajedno diplome, zlatnike i prigodne poklone najboljim diplomcima na svim studijskim programima integrisanih i osnovnih studija. Akademiji su, pored brojnih gostiju koji su prisustvovali sečenju slavskog kolača, prisustvovali i državni sekretar ministarstva zdravlja Aleksandar Milošević, načelnica Sumadijskog upravnog okruga Biljana Ilić Stošić, zamenik predsednika Skupštine grada prof. dr Anđelka Stojković i mnogi drugi. Umetnički deo programa brojnim numerama uveličao je hor i orkestar FPN u Jagodini kojim su dirigovale prof. dr Milica Stanković i doc. dr Jelena Grkić Ginić.